Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna polega na wyciąganiu powietrza do komina wentylacyjnego, co powoduje przede wszystkim wychładzanie domu i nieusuwanie wilgoci i zapachów z pomieszczeń.

Rekuperacja, dzięki zastosowaniu urządzenia zwanego rekuperatorem, powoduje ciągły nieodczuwalny ruch powietrza System umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza usuwanego i nawiewanego do pomieszczeń oraz odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego już, ale brudnego wywiewanego powietrza.

Najprościej mówiąc, rekuperacja to rekuperacja to system służący do usuwania zużytego, brudnego powietrza w Twoim domu na czyste i świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu ciepła.

 

Wady tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej w stosunku do rekuperacji są całkiem spore.

Wentylacja grawitacyjna wyciąga z domu ciepłe powietrze i nie gromadzi tego ciepła – co powoduje automatycznie droższe ogrzewanie budynku.

Rekuperacja, pobiera ciepło z wywiewanego powietrza i przekazuje je powietrzu nawiewanemu, dzięki czemu możemy zaoszczędzić aż do 30% energii na ogrzewanie!

Wentylacja grawitacyjna nie filtruje, tak jak rekuperacja, nawiewanego powietrza. Jeśli na zewnątrz jest pełno dymu i alergenów  – wszystkie zanieczyszczenia wlecą przez okno do Twojego domu, gdy będziesz chciał „przewietrzyć” pokój i otworzysz okno. Jak okna nie otworzysz – powietrze w domu będzie wilgotne i duszne. 

Rekuperacja eliminuje ten problem – do swojego działania nie wymaga otwierania okien, ponieważ sama nawiewa świeże powietrze i wyciąga „zużyte”.

Obecnie budowane domy są bardzo dobrze docieplone i szczelne, eliminuje się występowanie mostków cieplnych, czyli miejsc utraty ciepła takich jak nieszczelne drzwi czy okna, przez które w starszych domach również następowała wymiana powietrza.

Rekuperacja w obecnych standardach nie jest wyborem tylko koniecznością.

Gdy brudne, wilgotne powietrze nie ma gdzie być wywiewane, a tylko napływa zimne z zewnątrz po otwarciu okien, to w konsekwencji mamy gromadzącą się wilgoć w budynku – nie jest to ani komfortowe, ani przede wszystkim zdrowe.

Jeśli budujesz obecnie dom, rekuperacja to jedyny sensowny system wentylacji, który pozwoli na komfortowe użytkowanie budynku.

Share this Page