Pompy ciepła

Pompa ciepła jest to urządzenie grzewcze, które pobiera ciepło ze środowiska i
przetwarza je na ciepło wykorzystywane do ogrzania budynku i wody użytkowej.

Dla kogoś, kto nigdy nie widział pompy ciepła, najłatwiej jest wyobrazić ją sobie jako lodówkę o odwróconym obiegu – lodówka ochładza jedzenie odbierając od niego ciepło, które następnie oddaje poprzez swoją tylną ściankę. W uproszczeniu – pompa ciepła odbiera ciepło np. z powietrza aby następnie oddać je do budynku.

Pompa ciepła należy do odnawialnych źródeł energii, jest bezpieczna i ekologiczna. Nie emituje szkodliwych pyłów, nie stwarza zagrożenia wybuchu jak w przypadku kotłów gazowych, nie jest źródłem bałaganu jak kocioł na ekogroszek czy pellet ani nie wymaga stałej obsługi.

Poniższy schemat w skrócie tłumaczy działanie pompy ciepła powietrze-woda:

Do działania pompy ciepła konieczne jest zasilanie elektryczne sprężarki. Jednak należy pamiętać, że pompa potrafi z niewielkiej ilości energii elektrycznej wytworzyć znacznie więcej energii cieplnej! Udział energii elektrycznej to jedynie 20-30%, pozostała energia wytwarzana jest przez pompę ciepła za darmo!

W pompie ciepła znajdują się grzałki elektryczne, które załączają się chwilowo jedynie przy bardzo dużych mrozach więc nie należy się obawiać o wysokie rachunki za ogrzewanie. Nie zapominajmy, że przy dużych mrozach, które w obecnym klimacie zdarzają się już bardzo rzadko, KAŻDE źródło ciepła w domu będzie nieco droższe w użytkowaniu niż w standardowych warunkach pogodowych.

Pompa ciepła powietrze woda jest doskonałą alternatywą dla drogich pomp gruntowych  – ma wysoką sprawność dorównującą swoim gruntowym odpowiednikom a jej instalacja jest uproszczona, nie wymaga wierceń ani sond, dzięki czemu inwestycja jest znacznie mniej kosztowna.

 

 

Zalety montażu pompy ciepła:

1) Niższe koszty budowy
domu: nie trzeba budować komina ani kotłowni. Pompa może stać w pralni,
spiżarni a nawet w kuchni.

2) Nie tracimy czasu, siły i zdrowia na zakup węgla czy pelletu, który trzeba wrzucić do kotłowni a następnie regularnie wrzucać do kotła.

3) Nie musimy kupować
czy dzierżawić zbiornika na gaz, tak jak w przypadku ogrzewania gazowego, ani
bać się, że instalacja ulegnie awarii i wybuchnie.

3) Nie musimy się martwić jakością zakupionego opału.

4) Nie musimy się martwić o cenę opału! Cena ekogroszku, pelletu, gazu i oleju z roku na rok wzrasta. Pompa ciepła jedynie wspomaga się energią elektryczną! A jeżeli cena prądu nagle znacząco pójdzie w górę, możemy zainwestować w fotowoltaikę (na którą można pozyskać dotacje) i wówczas ogrzewanie naszego domu staje się darmowe a my jesteśmy niezależni energetycznie!

5) Pompa ciepła bez problemu wystarczy jako jedyne źródło ciepła domu i wody użytkowej.

6) Tradycyjne kotły mają znacznie krótszą żywotność niż pompa ciepła, która przepracuje w naszym domu wiele lat i jest praktycznie bezawaryjnym źródłem ciepła, jeżeli jest używana zgodnie z zaleceniami Instalatora i jest zainstalowana przez firmę, która dba o jakość swoich usług.

 

W firmie PROJEKT INSTAL przed przystąpieniem do montażu pompy ciepła, każdy budynek rozpatrujemy pod względem zapotrzebowania na ciepło, aby uniknąć jakichkolwiek błędów instalacyjnych a nasi klienci byli jak najbardziej zadowoleni z późniejszego użytkowania.

Firma PROJEKT INSTAL kładzie bardzo duży nacisk na JAKOŚĆ i ESTETYKĘ wykonywanych instalacji. Oferujemy sprzęt tylko wysokiej jakości a podczas montażu skupiamy się na jakości wykonywanej pracy. Zwracamy uwagę na wiele szczegółów takich jak jakość rur, złączek czy izolacji, na których wiele firm oszczędza aby dać jak najniższą cenę skupiając się jedynie na taniej i szybkiej sprzedaży a nie na późniejszej bezawaryjności i efektywności pompy ciepła.