Odkurzacze centralne

Odkurzacz centralny składa się z jednostki centralnej do której podłączone są rury prowadzące do zamontowanych w ścianach gniazd ssących.


Chcąc odkurzyć dom trzeba jedynie podłączyć elastyczny wąż do najbliżej znajdującego się gniazda bez męczenia się z przenoszeniem całego odkurzacza.


Jednostka centralna jest odpowiednikiem korpusu tradycyjnego odkurzacza – montuje się ją na stałe np. w pomieszczeniu gospodarczym.

Gniazda ssące umieszcza się w ścianach najlepiej w centralnej części kondygnacji tak, aby zminimalizować ich ilość. Wąż, który do nich podłączamy jest na tyle długi, że czasem wystarczy jedno gniazdo na całą kondygnację (w zależności od wielkości domu).

Ważne aby rury rozłożyć na etapie budowy domu przed wykończeniem podłóg i ścian. Jeżeli nie chcemy ponosić zbyt dużych kosztów w trakcie budowy domu, zakup jednostki centralnej można odłożyć na później.


Zalety odkurzacza centralnego:

  1. Duży zasięg – rury mają zazwyczaj nie mniej niż 9 m dzięki czemu z jednego gniazda ssącego można odkurzyć znaczną powierzchnię domu.

  2. Duża moc – silnik odkurzacza centralnego jest o wiele wydajniejszy i mocniejszy niż w przypadku tradycyjnego odkurzacza dzięki czemu z łatwością posprzątamy nawet trudne zabrudzenia takie jak np. sierść zwierząt

  3. Wygoda – nie trzeba przenosić odkurzacza z jednego pomieszczenia do drugiego i za każdym razem włączać i wyłączać go z prądu

  4. Zassane powietrze w postaci kurzu nie jest wydmuchiwane w pomieszczeniu przez tylną część odkurzacza tylko jest przefiltrowane i wypuszczone na zewnątrz budynku.

  5. Pojemność centralnego odkurzacza jest znacznie większa niż tradycyjnych odkurzaczy więc nie trzeba tak często ich opróżniać z zebranego brudu.