Fotowoltaika

Głównym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele fotowoltaiczne. Panele fotowoltaiczne zamieniają energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Kolejnym ważnym elementem jest inwerter, zamieniający prąd stały wytworzony przez instalację w prąd zmienny- taki jaki mamy w gniazdkach. Prąd wytworzony przez naszą instalację możemy wykorzystać w domu na własne potrzeby.

 

Sama instalacja fotowoltaiczna nie służy do ogrzewania domu ani wody użytkowej. Jednak wytwarzając własny prąd i mając w domu np. pompę ciepła, ogrzewanie staje się dla nas darmowe!

 

Moc instalacji powinna być dobrana i do zużycia prądu – w tym celu należy wziąć pod uwagę rachunki za energię elektryczną a także należy uwzględnić, czy planujemy w najbliższym czasie np. montaż pompy ciepła lub płyty indukcyjnej, które zwiększą zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Panele fotowoltaiczne zapewnią nam ponad 25 lat bezobsługowej pracy. Instalacja nie generuje żadnych kosztów związanych z jej eksploatacją, prąd przez nią wytworzony jest całkowicie darmowy a jej awaryjność jest bardzo sporadyczna.

Panele fotowoltaiczne mogą być umieszczone zarówno na dachu domu, dachu budynku gospodarczego czy na gruncie. Ważne, aby ich nasłonecznienie było jak największe.

Budując dom, garaż, halę warto zwrócić uwagę, aby połać dachu w kierunku południowym była jak największa – dlatego najlepiej sprawdzają się tu proste dachy dwu- lub czterospadowe bez wykuszy, okien i kominów. Na takich dachach ułożenie instalacji jest najkorzystniejsze zarówno na etapie kosztów instalacji jak i późniejszych zysków energii z instalacji.

Właściciel domu jednorodzinnego nie ma obecnie możliwości sprzedaży wytworzonego prądu do sieci, nie ma więc możliwości żeby zarabiać na instalacji a więc nie opłaca się zakładać instalacji większej niż wskazują na to potrzeby domu.

Obecnie w Polsce obowiązuje system bilansowania energii, tzw. net-metering. Mając instalację o mocy do 10 kWp, możemy z sieci odebrać za darmo 80% tego, co oddaliśmy. W przypadku instalacji powyżej 10 kWp, z sieci elektroenergetycznej możemy odebrać 70% tego, co oddaliśmy. Mówiąc bardziej obrazowo – jeśli w ciągu słonecznego dnia wyprodukujemy więcej prądu niż zużyjemy, nadwyżka zostanie przekazana do sieci elektroenergetycznej. Naszą nadwyżkę będziemy mogli odebrać nocą lub w mniej słoneczne dni, gdy nasza fotowoltaika nie będzie produkować tyle prądu ile w danym momencie potrzebujemy.

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest zależny od jej umiejscowienia (dach, grunt), rodzaju dachu i oczywiście mocy instalacji fotowoltaicznej. Należy pamiętać, że nie ma sensu szukać najtańszego rozwiązania – jest wiele firm, które redukują koszty oferując niskiej jakości montaż i sprzęt. Jeżeli chcemy, aby nasza instalacja przepracowała wiele lat bez awarii i utrzymując wysoką sprawność, należy zwracać uwagę na to jaki sprzęt został nam zaoferowany i jaka jest jakość wykonywanej usługi!

Firma PROJEKT INSTAL kładzie bardzo duży nacisk na jakość i estetykę wykonywanych instalacji. Oferujemy sprzęt tylko wysokiej jakości a podczas montażu skupiamy się na porządnie wykonanej pracy.

Obecnie ceny instalacji fotowoltaicznej zaczynają się od ok. 4000 zł brutto/ kW!

 

Przykłady doboru mocy instalacji fotowoltaicznej:

  • Rachunki za energię elektryczną: ok. 200 zł/ 2 miesiące : instalacja o mocy ok. 2,50 kW

  • Rachunki za energię elektryczną: ok. 300 zł/ 2 miesiące : instalacja o mocy ok. 3,75 kW

  • Rachunki za energię elektryczną: ok 500 zł/2 miesiące : instalacja o mocy ok. 6,25 kW

*Uwzględniono lekkie przewymiarowanie instalacji ze względu na system bilansowania energii.