Głównym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele fotowoltaiczne. Panele fotowoltaiczne zamieniają energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Kolejnym ważnym elementem jest inwerter, zamieniający prąd stały wytworzony przez instalację w prąd zmienny- taki jaki mamy w gniazdkach. Prąd wytworzony przez naszą instalację możemy wykorzystać w domu na własne potrzeby.
Sama instalacja fotowoltaiczna nie służy do ogrzewania domu ani wody użytkowej. Jednak wytwarzając własny prąd i mając w domu np. pompę ciepła lub elektryczne folie grzewcze, ogrzewanie staje się dla nas darmowe!
Moc instalacji powinna być dobrana do zużycia prądu – w tym celu należy wziąć pod uwagę rachunki za energię elektryczną a także należy uwzględnić, czy planujemy w najbliższym czasie np. montaż pompy ciepła lub płyty indukcyjnej, które zwiększą zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Panele fotowoltaiczne zapewnią nam ponad 25 lat bezobsługowej pracy. Instalacja nie generuje żadnych kosztów związanych z jej eksploatacją a prąd przez nią wytworzony jest całkowicie darmowy.
Panele fotowoltaiczne mogą być umieszczone zarówno na dachu domu, dachu budynku gospodarczego czy na gruncie. Ważne, aby ich nasłonecznienie było jak największe.
Budując dom, garaż, halę warto zwrócić uwagę, aby połać dachu w kierunku południowym była jak największa – dlatego najlepiej sprawdzają się tu proste dachy dwu- lub czterospadowe bez wykuszy, okien i kominów.
Koszt instalacji fotowoltaicznej jest zależny od jej umiejscowienia (dach, grunt), rodzaju dachu i oczywiście mocy instalacji fotowoltaicznej. Należy pamiętać, że nie ma sensu szukać najtańszego rozwiązania – jest wiele firm, które redukują koszty oferując niskiej jakości montaż i sprzęt. Jeżeli chcemy, aby nasza instalacja przepracowała wiele lat bez awarii i utrzymując wysoką sprawność, należy zwracać uwagę na to jaki sprzęt został nam zaoferowany i jaka jest jakość wykonywanej usługi!
Przykłady doboru mocy instalacji fotowoltaicznej:
-
Rachunki za energię elektryczną: ok. 200 zł/ 2 miesiące : instalacja o mocy ok. 2,50 kW
-
Rachunki za energię elektryczną: ok. 300 zł/ 2 miesiące : instalacja o mocy ok. 3,75 kW
-
Rachunki za energię elektryczną: ok 500 zł/2 miesiące : instalacja o mocy ok. 6,25 kW
*Uwzględniono przewymiarowanie instalacji ze względu na system bilansowania energii.



