Energooszczędne budownictwo jest coraz bardziej popularne. Jest to spowodowane m.in zaostrzającymi się przepisami budowlanymi – nowe zaostrzone warunki techniczne budynku będą obowiązują od 31.12.2020 r. . Dzięki nowym przepisom, projekt domu musi uwzględniać bardzo dobrą izolację termiczną budynku oraz ekologiczne źródło ciepła, inaczej nie dostanie pozwolenia na budowę.
Rośnie też świadomość ludzi – coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z korzyści płynących z inwestycji w ekologiczne instalacje. Budując budynek energooszczędny lub poddając dom termomodernizacji wraz z montażem w nim instalacji takich jak pompa ciepła czy rekuperacja, dbamy o zdrowie zarówno swoje jak i innych, nie zanieczyszczamy środowiska a przede wszystkim szanujemy swój czas i pieniądze.
Należy pamiętać, że w tradycyjnym budownictwie jednorodzinnym ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej stanowi aż 70% rocznych kosztów utrzymania domu!
Chcecie zainstalować pompę ciepła w swoim domu?
– zgłoście się do nas.
Firma PROJEKT INSTALprzeanalizuje, jakie rozwiązanie będzie dla Was najlepsze. Ważne, aby moc pompy ciepła była dobrze dobrana do potrzeb budynku. Warto się zastanowić czy istnieje możliwość zmniejszenia mocy pompy ciepła, dzięki czemu inwestycja będzie mniejsza a późniejsze ogrzewanie domu mniej kosztowne.
Budując lub termomodernizując budynek, ważne jest całościowe podejście do tematu i omówienie wszystkich szczegółów, które wpływają na energochłonność domu.
Chciałbyś nigdy więcej nie martwić się rachunkami za energię?
Zainwestuj w fotowoltaikę.
Na gruncie? Na dachu? Na jakim sprzęcie? Jaka moc? A może planujesz w najbliższej przyszłości montaż urządzeń w domu, które zwiększą pobór energii?
To wszystko trzeba dobrze przemyśleć aby czas zwrotu kosztów Twojej inwestycji był jak najszybszy a instalacja działała przez wiele lat z wysoką sprawnością!
Idea budynku energooszczędnego zaczyna się już na etapie projektu.
Jest to budynek tak zaprojektowany, aby ilość mostków termicznych, przez które następują straty ciepła była jak najmniejsza. Izolacja budynku powinna być tak dobrana, żeby zapotrzebowanie na ciepło było jak najniższe a równocześnie aby było to ekonomicznie opłacalne. Rozmieszczenie pomieszczeń, okien, usytuowanie budynku na działce również powinno być przemyślane.
Ważnym etapem jest dobór instalacji. Najlepiej, jeśli podczas projektowania i budowy budynku Inwestor, architekt projektujący budynek i instalator konsultowali ze sobą wszystkie decyzje, dzięki czemu wszystkie rozwiązania będą przemyślane, a budynek zostanie tak zaprojektowany, aby montaż instalacji wiązał się z jak najniższymi kosztami zarówno na etapie wykonawstwa jak i w trakcie późniejszej eksploatacji.
Starsze budynki również zasługują na dużo uwagi. Prawidłowo przeprowadzona pełna termomodernizacja budynku pozwoli znacząco obniżyć koszty użytkowania, a przy zastosowaniu odnawialnych źródeł energii budynek może stać się samowystarczalny energetycznie!
Na początku warto przeprowadzić audyt energetyczny lub uproszoną analizę energetyczną budynku.
Jeżeli budynek jest nieocieplony, przeprowadzimy audyt energetyczny i doradzimy jak najlepiej go zaizolować aby koszt zakupu pompy ciepła nie był zbyt duży a późniejsze koszty ogrzewania domu były niższe niż obecnie.
Jeżeli Wasz budynek jest już docieplony, przeprowadzimy analizę energetyczną w celu dokładnego doboru pompy ciepła tak, aby ciepła nigdy nie zabrakło.
Dobierzemy pompę ciepła tak, aby dobrze współpracowała z istniejącą instalacją grzewczą – ogrzewaniem podłogowym czy z grzejnikami. Pamiętajcie, że z instalacją grzejnikową pompa też radzi sobie bez problemu tylko musi być „z głową” zamontowana.