Rekuperacja

Rekuperacja jest to wentylacja mechaniczna budynku z odzyskiem ciepła. Montaż rekuperacji jest możliwy zarówno w nowobudowanym budynku jak i w budynku już istniejącym. System składa się m.in. z urządzenia zwanego rekuperatorem, z rur wentylacyjnych i anemostatów, czyli nawiewników i wywiewników umieszczanych zazwyczaj w suficie.

Rekuperacja eliminuje potrzebę stawiania komina wentylacyjnego w nowobudowanym domu.

Dom spełniający obecne warunki techniczne, jest budynkiem bardzo ciepłym i szczelnym. Zwykła wentylacja grawitacyjna powoduje znaczne straty ciepła – zgodnie z zasadą termodynamiki, ciepło unosi się do góry a więc z wywiewanym przez komin wentylacyjny powietrzem wywiewane jest też bardzo dużo ciepła! Dodatkowo wentylacja grawitacyjna nie zapewni wystarczającej wymiany powietrza.

Rekuperacja usuwa zużyte powietrze z domu jednocześnie dostarczając do budynku świeże, przefiltrowane powietrze ogrzane ciepłem z powietrza wywiewanego, dzięki czemu unikamy strat ciepła a zyskujemy brak uciążliwych zapachów i tzw. „zaduchu” w domu. Taka wentylacja pozwala ochronić się przed smogiem czy zapachami z dworu– eliminujemy konieczność otwierania okien.

W firmie PROJEKT INSTAL przed przystąpieniem do montażu rekuperacji, dla każdej instalacji wykonujemy projekt, aby uniknąć jakichkolwiek błędów instalacyjnych a nasi klienci byli jak najbardziej zadowoleni z późniejszego użytkowania.

Źle wykonana rekuperacja nie zapewni odpowiedniej wymiany powietrza w pomieszczeniach a do tego może powodować takie problemy jak przenoszenie dźwięków z jednego pomieszczenia do drugiego.

 

 

 

Budując dom, ważne jest aby podjąć decyzję o rekuperacji już na etapie projektu, dzięki czemu:

  • Nie zostaną wybudowane kominy wentylacyjne, dzięki czemu koszty systemu wentylacji będą dużo niższe.

  • W projekcie będą wprowadzone zmiany tak, aby późniejsza instalacja wentylacji mechanicznej wiązała się z jak najmniejszą ilością zmian i przeróbek a w konsekwencji jak najmniejszymi kosztami.

  • Montaż instalacji będzie przeprowadzony w najbardziej korzystnym momencie, dzięki czemu uniknie się wielu błędów i dodatkowych kosztów.