Pompy ciepła

Pompa ciepła jest to urządzenie grzewcze, które pobiera ciepło ze środowiska i
przetwarza je na ciepło wykorzystywane do ogrzania budynku i wody użytkowej.

Dla kogoś, kto nigdy nie widział pompy ciepła, najłatwiej jest wyobrazić ją sobie jako lodówkę o odwróconym obiegu – lodówka ochładza jedzenie odbierając od niego ciepło, które następnie oddaje poprzez swoją tylną ściankę. W uproszczeniu – pompa ciepła odbiera ciepło np. z powietrza aby następnie oddać je do budynku.

Pompa ciepła należy do odnawialnych źródeł energii, jest bezpieczna i ekologiczna. Nie emituje szkodliwych pyłów, nie stwarza zagrożenia wybuchu jak w przypadku kotłów gazowych, nie jest źródłem bałaganu jak kocioł na ekogroszek czy pellet ani nie wymaga stałej obsługi.

Poniższy schemat w skrócie tłumaczy działanie pompy ciepła powietrze-woda:

 

Do działania pompy ciepła konieczne jest zasilanie elektryczne sprężarki. Należy pamiętać, że pompa potrafi z niewielkiej ilości energii elektrycznej wytworzyć znacznie więcej energii cieplnej! Udział energii elektrycznej to jedynie 20-30%, pozostała energia wytwarzana jest przez pompę ciepła za darmo!

W pompie ciepła znajdują się grzałki elektryczne, które załączają się chwilowo jedynie przy dużych mrozach więc nie należy się obawiać o wysokie rachunki za ogrzewanie. Nie zapominajmy, że przy dużych mrozach, które w obecnym klimacie zdarzają się już bardzo rzadko, KAŻDE źródło ciepła w domu będzie nieco droższe w użytkowaniu niż w standardowych warunkach pogodowych.

Pompa ciepła powietrze woda jest doskonałą alternatywą dla drogich pomp gruntowych  – ma wysoką sprawność dorównującą swoim gruntowym odpowiednikom a jej instalacja jest uproszczona, nie wymaga wierceń ani sond, dzięki czemu inwestycja jest znacznie mniej kosztowna.

Zalety montażu pompy ciepła:

1) Niższe koszty budowy domu: nie trzeba budować komina ani kotłowni. Pompa może stać w pralni, spiżarni a nawet w kuchni.

2) Nie tracimy czasu, siły i zdrowia na zakup węgla czy pelletu, który trzeba wrzucić do kotłowni a następnie regularnie wrzucać do kotła

3) Nie musimy kupować czy dzierżawić zbiornika na gaz, tak jak w przypadku ogrzewania gazowego, ani bać się, że instalacja ulegnie awarii i wybuchnie.

3) Nie musimy się martwić jakością zakupionego opału.

4) Nie musimy się martwić o cenę opału! Cena ekogroszku, pelletu, gazu i oleju z roku na rok wzrasta. Pompa ciepła jedynie wspomaga się energią elektryczną! A jeżeli cena prądu nagle znacząco pójdzie w górę, możemy zainwestować w fotowoltaikę (na którą można pozyskać dotacje) i wówczas ogrzewanie naszego domu staje się darmowe a my jesteśmy niezależni energetycznie!

5) Pompa ciepła bez problemu wystarczy jako jedyne źródło ciepła domu i wody użytkowej.

6) Tradycyjne kotły mają znacznie krótszą żywotność niż pompa ciepła, która przepracuje w naszym domu wiele lat i jest praktycznie bezawaryjnym źródłem ciepła, jeżeli jest używana zgodnie z zaleceniami Instalatora i jest zainstalowana przez firmę, która dba o jakość swoich usług.

W firmie PROJEKT INSTAL przed przystąpieniem do montażu pompy ciepła, każdy budynek dokładnie przeliczamy pod względem zapotrzebowania na ciepło (OZC), aby uniknąć jakichkolwiek błędów instalacyjnych i aby naszym klientom zawsze było ciepło.

Firma PROJEKT INSTAL kładzie bardzo duży nacisk na jakość i estetykę wykonywanych instalacji. Oferujemy sprzęt wysokiej jakości. Zwracamy uwagę na wiele szczegółów takich jak jakość rur, złączek czy izolacji, na których wiele firm oszczędza skupiając się jedynie na taniej i szybkiej sprzedaży a nie na żywotności i efektywności instalacji.